Na těchto stránkách budeme společně poznávat a učit se používat v kuchyni nové pochoutky a doplňky, aby nám obohatili náš jídelníček, tím si také více pochutnali našich specialitách.

Kuchyňské strojky s vyměnitelnou náplní

V nabídce jsou známé kuchyňské "strojky", 5 druhů - mořská sůl, černý pepř, 3 druhy směs koření.

Jednak výborné jako dárek, ale hlavně mají široké využití v kuchyni.

Sýrové pochoutky

Mezi pochoutky v naší nabídce patří krémový čerstvý sýr naplněný např. v meruňce, datlích, fících, papričky, ale také patizón, tuňák, cibule. Podle zákazníků můžu říct, že málokdo čeká tak vyjímečnou chuť a lahůdku. Je výborným doplňkem na mísách nebo jako příloha k uzeninám nebo sýrům.

Rýžová mouka

Rýže má vysoký obsah škrobu (více než 75%) a nízké množství bílkovin (6-7%), tuků (3%), minerálních solí a vitamínů a má vysokou stravitelnost. 

S rýžové mouky můžete připravit jídla od, od polévek až po knedlíky, od čerstvých těstovin po zákusky, dokonce i chléb zcela s rýžovou moukou. Je také užitečná jako zahušťovadlo pro krémy a bešamelové omáčky. Dále také na smažení, ryb a zeleniny, a to jak pro těsta, i pro obyčejné smažení. Rýžová mouka absorbuje trochu oleje, takže je lépe stravitelná a pokrmy jsou chutnější.

Balsamikové krémy

Je důležité neplést s balsamikovým octem z hlediska použití. Krém je i jemně nasládlý, proto je také příjemnější v salátech (okurkový s rajčaty, rukola), nebo velmi dobrý na ozdobu pohárů sladkostí.

Rajčatové pyré, loupaná rajčata.

Zelenina obzvlášť rajčata mají zelenou v kuchyni, mají mnoho vitamínů, málo kalorií. Každý z nás rád dělá rajskou omáčku, těstoviny s rajčaty, špízy, maso s omáčkou, karbanátky atd. Hodně z nás má teď určitě možnost i ze svých zahrad použít čerstvá rajčata. Pokud nemáme a skončí letní období nabízíme rajčatového pyré, které je 100% rajčat za 39 kč a loupaná rajčata (3 druhy) za cca 39 kč. Můžu Vám doporučit gastronomický časopis La CUCINA ITALIANA, který najdete u nás na prodejně, je zde 158 receptů jen s rajčaty.  

Kečup značky FELIX

Díky kečupu této značky rakouské firmy se znovu vrátíme k důležitému doplňku v jídle. I zde platí, jako u všech doplňků, že musí být vyrobeno z  rajčat a ne malé procento rajčat a zbytek "náhražky". Už podle reakcí zákazníků je poznat, že bude patřit do naší nabídky.

Pomodori Secchi - Sušená rajčata

Pochází původně z jihoamerických And a byla domorodci nazývána „tomatl“ (nešikovné plody). Díky nesčetnému křížení a pěstování nejrůznějších odrůd je v současnosti je skoro problém se v nabídce vyznat.

Sušená rajčata patří jako výborný doplněk při vaření nebo jako příjemný doplněk gastronomických mís naložené v olivovém oleji. Dodávají jídlu příjemně intenzivní příchuť rajčat, chuť bude ještě intenzivnější, pokud naloží před použitím na 30 minut do teplé vody. Zpravidla se připravují z rozpůlených vejčitých rajčat, která se suší na slunci tak dlouho, až získají kožovitou strukturu. Navlékají se na nit a zavěšují se na uvnitř chladné, suché místo, kde zůstávají až do zimy.

Sušená rajčata v oleji

 

Dijonská hořčice, cibulky, spec. marmeládky k sýrům, 4 druhy omáček 

Výrobky rakouské firmy, od které máme v nabídce šunky Miláno a Medovou. Velmi dobře udělané výrobky z hlediska vyváženosti chuti. Čtyři druhy omáček na bázi krémovosti velmi dobře použitelné běžně v kuchyni mezi nimiž se vytyčuje nejlépe andaluská. V chuti má přes její krémovost ozvuk v pikantnosti, něco jako wasabi.

Hawkshead Relish - Omáčka "Hawkshead Relish

   

Omáčky vyráběné ručně pochází z Anglie od soukromého výrobce. Výroba je protkaná už dlouholetou tradicí a díky jeho kvalitě dosáhla mnoha ocenění a úspěchů. Můžu říci, že po vyzkoušení produktů při vaření nebo jako doplněk v gastromii patří ke špičkám ve svém oboru. Tyto lahodné a voňavé, ručně vyráběné omáčky. Výrobky neobsahují žádné konzervanty, barviva, jsou bezlepkové, vyráběny na přírodní bázi.Jako příklad mohu uvést druhy chutí: ovocná, barbecue, sladká chilli, pomeranč s chilli, steaková, ale také jablečná, brusinková, ostrá křenová.

Teriny - paštiky

Paštiky jsou ve Francii a Anglii běžným pokrmem. Existuje jich nepřeberné množství obměn. Dokonce zde postupně vznikl povolání paštikář. Teriny se vaří ve vodní lázni při 160 stupních Celsia v nádobě vyložené slaninou. Na ochucení paštik se používají destiláty, ve Francii hlavně koňak, ve Španělsku a Rakousku sherry, v Itálii brandy – tím pak získá každá regionální paštika svoji charakteristickou chuť. Do zvěřinových paštik se používá druh lovné zvěře, např. kančí maso, králík, zajíc, z pernatých zejména kachna, bažant, křepelka. Podobně je tomu i u ryb – úhoři, lososi, štiky.

Koření hraje velmi důležitou rol, dodává ji specifickou chuť. Používá se nejčastěji chilli, kajenský pepř, do rybích paštik spíše fenykl nebo zázvor. Zvěřinová vyžaduje především jalovec, bazalka a petrželka se používá často do zeleninových paštik. Paštiky jsou ochucené např. s hříbky, kaštany, lískovými ořechy nebo kachní s armaňakem, jelení s brusinkami aj. Paštiky jsou z vepřového masa, jelení, kachní a ochucené s hříbky, kaštany, s armaňakem, s brusinkami aj. 

Hawkshead Relish Chutney - nekonzervovaná marmeládka

 

Chatni, chutney a česky čatní nebo také čatný je vlastně zvýrazňující omáčka nebo dochucovací doplněk. Čatní se podává především k masu a většinou stačí lžička nebo dvě. Často se přirovnává k salse z latinské kuchyně, nebo omáčkám z evropské kuchyně. Originální chutney z Indie bylo vyráběno z čerstvého ovoce a koření. Obvykle je čatní vyráběno z manga, jablek, hrušek. Podle původního receptu se však chutney připravuje tak, že se ovoce, cibule a hrozinky zvolna vaří s octem, hnědým cukrem a kořením po dobu nejméně dvou hodin.

Jednotlivé typy čatní tak jak je známe dnes, se samozřejmě liší chutí podle použitých ingrediencí. Avšak některé základní suroviny zůstávají neměnné. Například čerstvý zelený pepř by neměl chybět ani v jedné variantě čatní. Některé zdroje uvádějí, že existují stovky a možná i tisíce kombinací ingrediencí pro výrobu chutney.

Příklady ochucení: fíky x skořice, jablko x křen, jablka, datle x slívy, ze zelených rajčat, mango se zázvorem, dýně.

Tapenáda - rajčatová pomazánka

Praktická věc na večku, topinku a další podobné účely. Jako veškeré výrobky je to v tomto případě o rajčatech a dobrém ochucení.

Polosušené brusinky

Výrobek pochází z Francie, Prémiové brusinky jsou pečlivě zpracovány, sušení se provádí šetrně a tím jsou plody proto mnohem šťavnatější, zachovávají si plnou chuť, obalové sklo zajišťuje lepší ochranu a delší trvanlivost

Sůl jemná, hrubá, Worcester

   

Výrobek pochází z Francie, Prémiové brusinky jsou pečlivě zpracovány, sušení se provádí šetrně a tím jsou plody proto mnohem šťavnatější, zachovávají si plnou chuť, obalové sklo zajišťuje lepší ochranu a delší trvanlivost

Kaštany, kaštanové pyré s vanilkou a kaštanový krém

   

U nás zatím málo známé, ale patří k výborným doplňkům ve vaření. Ať už je to polévka, omáčka, na maso, plnění rolád, na sladko třeba do koblih atd. Receptů a nápadů je na webech hodně. U nás prodáváme časopis Lacucina, kde byl vydán také speciál zaměřený na kaštany.

Olivy

       

Oliv je na našem trhu taky nabízeno mnoho druhů, ale i zde platí slovo kvalita ať se jedná o olivy z Itálie nebo Španělska či Řecka.

Dělají se z různou náplní: citron, kapary, tuňák, s jalapeňos, s kapií, s mandlí, ale jsou olivy také pečené, které nabízíme na váhu, ale jsou také ve skleničce… Chutnají jako pikantní švestky.

Griss d'Or

Tyto jemné tyčinky z Itálie, na chuť velice příjemné a rozplývající se v ústech, doplní příjemné posezení při víně, s uzeninami nebo i jako doplněk stolování. Také jejich různá ochucení – cibule, rozmarýn, sesam, olivy - umožní každému z nás dopřát si tu správnou chuť. Tyčinky mají též to krásné využití a to jemně nakrájený prosciutto natočit na tyčinku - grissinu (dle obrázku na krabičce).

Qimiq

   

Zařadil jsem do sortimentu značku Qimiq, protože výrobky této značky patří jako špičkové výrobky pro celou gastronomii.

Nyní Vám představím první řadu výrobků, které je výborné a účelné v kuchyni, viz níže. Sám jsem je vyzkoušel a musím říci, že jsou velice účelné, pro celou gastronomii, cukráře určitě výborné z hlediska jejich vlastností a také s možností náhrady vajíček při výrobě.

oblasti použití- je univerzální génius v kuchyni. Aplikace je velice jednoduchá.

  • Náhrada želatiny - při použití Qimiq Classic Qimiq není potřeba složité používání želatinových listů. 
  • Náhrada za krém - když děláte krém, můžete bez problémů použít Qimiq, je nízkotučný a z dobré smetany.! V případě omáčky, polévek, používejte Qimiq jako základ pro jejich výrobu.  
  • Náhrada za šlehačku - všude, kde se dělá krém, můžete použít místo šlehačky Qimiq, výhoda je nízký obsah tuku
  • Náhrada za bylinné krémy - výhoda: méně tuku, méně E- stabilizátorů a emulgátorů.
  • Náhrada za vajíčka - při pečení můžete vejce pomocí Qimiq Classic nahradit úplně nebo jen částečně. Stejně u studených pokrmů můžete použít jen Qimiq, například Tiramisu! Vaše výhoda: méně cholesterolu.
  • Náhrada za máslo - méně kalorií, plná chuť!
  • Použití v kombinaci s citronem nebo kyselinou citrónovou - už jste se snažili zkombinovat krém a kyselinu citronovou? To se nepodaří. S Qimiq je to možné bez problémů. Ideální pro použití v dezertech s čerstvým ovocem.
  • Použití octa - také ocet a smetanu lze kombinovat stěží. S Qimiq Classic to není problém. Vrcholem využití Qimiq Classic je také do salátů.
  • Použití v troubě - s Qimiq můžete dokonce péct, protože Qimiq Classic se dá nastavit i po ochlazení.