Bleu d'Avergne

Sýr s modrou vnitřní plísní, kombinace kravského a ovčího mléko

Sýr pochází z oblasti teplým létem a tuhou zimou s dostatečnou vláhou. Pozemky jsou převážně pokryté travním porostem, proto oblast dostala jméno Auvergne: Zelená země.

Cantorel Bleu d'Auvergne (Bluh DOH-VAIRN-jo), je sýr s povrchem barvy slonoviny, uvnitř žilkované s modro-zelenou plísní, která je rovnoměrně rozložena po celém sýru. Kola mají přírodní kůru s bílou plísní na povrchu. Sýr je typicky krémový, máslový, v chuti je slaný a mírně ostrý.

Je vynikající na omáčky nebo salátové dresinky, ale také dobře harmonizuje s ořechy a syrovými houbami. Proto je ideální na mísy nebo na jednohubky s přidaným máslem. Můžete také zkusit malý kousek Bleu d'Auvergne na plátek hrušky nebo s medem.

Kombinace s vínem

Doporučuji víno červené výrazné, s vysokým obsahem tříslovin. Tzn, Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia, Frankovka, případně barique.

Brie

Sýr s vnější plísní

Brie je region ležící na jihovýchod od Paříže, kde se vyrábí mnoho sýrů s bílou plísní. Je-li s ochrannou známkou – má své místo výroby, jestli-že je nemá, potom se sýr pod názvem Brie může vyrábět po celém území Francie. Kvalitnější i podstatně dražší je potom tradičně ručně vyráběný sýr, např. Bri de Maux.

Brie je opravdu výborný krémový jemný, lahodný sýr. Bohužel na trh se dostává řada sýrů typu Brie, které nemají ochrannou známku, z důvodů nízké ceny jsou nabízené k prodeji a potom jsme zklamáni jeho chutí.

Camembert

Camembert – sýr s vnější plísní zrající do jádra

Pravý „Camembert de Normandie AOC“ je vyráběn polo průmyslově nebo ručně s částečně pasterizovaného mléka. Může být vyráběn jen v oblasti Normandie. Bez ochranné známky může vyráběn různě po celém světě – Dánsku, Austrálii …… Ovšem tím je jeho chuť jiná než je originál, viz popsáno níže.

Popis

Je to sýr s vnější plísní ze syrového mléka. Jeho pronikavá chuť a aroma nenechá nikoho na pochybách, že máte Camembert. Když si sýr koupíte a cestujete dopravním prostředkem, je to „aroma“, všichni se za Vámi otáčí a vrhají divné pohledy. Je mírně slaný, pikantní, nejlépe se konzumuje do 14 dní v průběhu zrání. Starší je spíše pro náročné, protože má intenzivní aroma, záleží na průběhu zrání. Jeho zajímavá chuť je dána zráním před expedicí na speciálních dřevěných prknech.

Comté

Zrající sýr ze syrového mléka

Comte pochází z jihovýchodní Francie, z Jury. Vyrábí se ze syrového mléka se zráním v průměru 12 měsíců, velikost bochníků je 30 až 35 kg. Pro svoji výraznou vůni, ořechovou, mírně slanou chuť patří mezi hodně vyhledávané sýry.

Emmental

Ementál patří mezi oblíbené sýry, které svým děrováním a velikostí lákají a pobízejí naše chuťové buňky, zvlášť malé děti, které hledají malé myšky v bochnících sýru. Sýrová kola dosahují velikosti 60 až 130 kg, než opustí výrobnu, zrají min. 3 měsíce. Zrání se neustále kontroluje kontrolními vpichy do bochníků, kde se také podle pravidelnosti otvorů v sýru pozná správně vyzrálý sýr. Část zrání, kdy se tvoří oka v sýru, je v teplotě 22 stupňů celsia. Sám jsem měl možnost z jedné z výroben značky Entremont vidět, jak se kontrolují po vyzrání bochníky ementálu a potom následně třídí do jednotlivých skupin A, B, C. Do skupiny C jsou potom tříděné ementály s menší pravidelností „ok“, jsou prodávány za účelem vaření (smažení).

Pravý vyzrálý ementál má oříškový nádech, jemně nasládlou chuť. Vyrábějí se také z málo pasterizovaného mléka, v chuti zajímavější než vyráběné průmyslově. Chuť také ovlivní jeho délka a místo zrání, např. zrající v jeskyni. Bohužel na českém trhu se vyskytují sýry s tvorbou ok, různé zahraniční sýry, které jsou prezentovány jako ementály. Takové sýry nás svou chutí odradí.

Saint Albray

Zrající sýr s vnější polomytou kůrou

Sýr ve tvaru květiny s aroma vycházející s polomyté kůry, při výrobě polévaná mlékem. Je uvnitř jemňounký, sýr Vás hladí po patře, ale polomytá kůra je příjemně voňavá. I když je mírně aromatický, patří k chuťovým lahůdkám. Když sýr necháte přezrát, tak polomytá kůra ztmavne, pak je chuť hodně výrazná.

Saint Agur

Sýr s modrou vnitřní plísní, kombinace kravské a ovčí mléko

Saint Agur, snadno rozeznatelný podle jeho osmibokého tvaru, je vyroben z pasterizovaného kravského mléka v obci Monts du Velay. Tento sýr láká svou máslovou, krémovou a jemnou chutí, doplněnou ostřejší zelenou plísní. St. Agur je velmi bohatý na vápník, bílkoviny a minerály. Je to prostě lahůdka.

SLOŽENÍ a CHUŤ: Obsahuje 60% smetany, máslo, smetanový sýr. Jinými slovy, každé sousto je hřích. Mírné chuti a ne příliš slané ve srovnání s ostatními modré sýry, St. Agur přitahuje mnoho zákazníků. Vzhledem ke své smetanovosti se dobře roztýká a roztírá. Není divu, že získal bronzovou medaili v Concour General Agricole odst. generální Zemědělství Soutěž) v roce 2000 a byl také zvolen "taste" jak v roce 2000 a 2001.