Výrobky

 

 

Zvěřinové klobásy, hovězí klobásy, zvěřinové pršuty, hovězí pršut to je kvalitní a chuťově výborně upravené maso.

Co je sušená uzenina?

Evropa je světoznámá svým nespočetným výběrem uzenin a šunkových specialit. Každá země a v ní každý region může nabídnout vlastní, od ostatních zcela odlišné speciality. Zatímco ve střední Evropě se šunka i ostatní uzeniny krátce po prvním odležení ihned udí, tento postup je na jihu Evropy spíše výjimkou. Zde se totiž téměř všechny výrobky především dlouhodobě suší na vzduchu. Na jedné straně může jít o prastarou tradici a na druhé straně využití specifických podmínek.

Šunka se nejčastěji připravuje z vepřové kýty, nejhodnotnější části zvířete. Její chuť a složení masa závisí především na způsobu výživy. Vyvážené krmivo, které se skládá ze žaludů, trávy a obilovin, podporuje u prasat ukládání tuku. Dostatek pohybu způsobuje ukládání tuku do svaloviny, kde vytváří typické mramorování. Jakost masa ovlivňuje stres prasete vyvolaný špatnými převozy nebo pobyt na jatkách samotných.

Prvotřídní šunce odpovídá i cena. Všeobecně platí zásada, že šunka i ostatní sušené maso se musí krájet co nejtenčeji, aby se uvolnilo její aroma. Mnoho zemí a regionů má svůj druh šunky a svůj vlastní recept. Mezi takové patří španělská šunka serrano (která je stejně oblíbená jako parmská šunka z Itálie), belgická ardenská šunka nebo německá šwarcvaldská šunka.

Do šunky se nejčastěji používá vepřové a hovězí maso, slanina, koření a sůl. Ochucená, většinou mletá masa se plní do zvířecích nebo umělých střívek a nakonec se různě vaří, udí nebo suší. Syrové uzeniny jsou naložené v solném roztoku a následně se suší. Výsledkem jsou pak sušené salámy nebo klobásy. Mezi vařené salámy patří například mortadela.

Na naší prodejně nabízíme výrobky italské firmy Levoni, švýcarské, rakouské a  našeho soukromého výrobce pana Hyrče z Nového Města nad Metují.

Levoni je jméno, které je spojeno až 100 letou tradicí ve výrobě. Je to jedna z menších firem, dohlíží a lpí na kvalitě výroby a má odpovědnost vůči zákazníkům v oblasti výroby bez lepku a laktózy.