Výrobky

Sušené hovězí maso

100% hovězí maso, na které má pan Hyrč přísná kritéria při výběru dodavatele, jelikož je u nás často nabízeno maso, které nedosahuje požadované kvality. Také proto tento výrobek na naší prodejně občas chybí pro nedostatek kvalitního masa. Jeho chuť když je velmi jemná a delikátní, mírně šťavnatá.

Sušená kotleta, kýta

Kvalitní vepřové maso lehce ochucené kořením, v chuti velmi jemné až delikátní.

Valašská klobása

Vepřové maso ochucené pikantním kořením, vyplatí se mít už sušší, pak je to chuťový zážitek.

Zvěřinová klobása

Naprostá specialita pana Hyrče - když zákazník ochutná jmenovanou klobásu, neodchází bez ní. Popis pracnosti a výroby potřebný k dosažení chuti a konzistence by zabral alespoň půl strany. Srnčí, vepřové a hovězí maso s kořením dosáhne výborné, pikantní a zároveň šťavnaté chuti.

Co je sušená uzenina?

Evropa je světoznámá svým nespočetným výběrem uzenin a šunkových specialit. Každá země a v ní každý region může nabídnout vlastní, od ostatních zcela odlišné speciality. Zatímco ve střední Evropě se šunka i ostatní uzeniny krátce po prvním odležení ihned udí, tento postup je na jihu Evropy spíše výjimkou. Zde se totiž téměř všechny výrobky především dlouhodobě suší na vzduchu. Na jedné straně může jít o prastarou tradici a na druhé straně využití specifických podmínek.

Šunka se nejčastěji připravuje z vepřové kýty, nejhodnotnější části zvířete. Její chuť a složení masa závisí především na způsobu výživy. Vyvážené krmivo, které se skládá ze žaludů, trávy a obilovin, podporuje u prasat ukládání tuku. Dostatek pohybu způsobuje ukládání tuku do svaloviny, kde vytváří typické mramorování. Jakost masa ovlivňuje stres prasete vyvolaný špatnými převozy nebo pobyt na jatkách samotných.

Prvotřídní šunce odpovídá i cena. Všeobecně platí zásada, že šunka i ostatní sušené maso se musí krájet co nejtenčeji, aby se uvolnilo její aroma. Mnoho zemí a regionů má svůj druh šunky a svůj vlastní recept. Mezi takové patří španělská šunka serrano (která je stejně oblíbená jako parmská šunka z Itálie), belgická ardenská šunka nebo německá šwarcvaldská šunka.

Do šunky se nejčastěji používá vepřové a hovězí maso, slanina, koření a sůl. Ochucená, většinou mletá masa se plní do zvířecích nebo umělých střívek a nakonec se různě vaří, udí nebo suší. Syrové uzeniny jsou naložené v solném roztoku a následně se suší. Výsledkem jsou pak sušené salámy nebo klobásy. Mezi vařené salámy patří například mortadela.

Na naší prodejně nabízíme výrobky italské firmy Levoni, švýcarské, rakouské a  našeho soukromého výrobce pana Hyrče z Nového Města nad Metují.

Levoni je jméno, které je spojeno až 100 letou tradicí ve výrobě. Je to jedna z menších firem, dohlíží a lpí na kvalitě výroby a má odpovědnost vůči zákazníkům v oblasti výroby bez lepku a laktózy.

Pan Hyrč je můj dlouholetý kamarád, který ve svém oboru působí přes 30 let a o jeho kvalitě hovoří velký zájem o jeho výrobky v místě, kde působí. Přistupuje ke své práci velice zodpovědně, umí v oblasti výroby experimentovat a hledat něco nového za účelem spokojenosti zákazníka. Vím, že každý si hájí své značky a výrobce, s tím souhlasím, ale musím mít jistotu, že firma nebo výrobce nepodniká za účelem "byznysu", ale že jeho práce je částečně koníčkem a v druhém případě je výsledkem jeho práce spokojený zákazník. Toto bohužel v mnoha případech na našem trhu nejen v mém oboru postrádám.